Placebo efekt - vedecky podložený fenomén sily našej mysle na náš organizmus

18.07.2013 10:17

Placebo efekt je pozoruhodný fenomén pozorovaný u ľudí, ktorí sa uzdravili, alebo sa im polepšilo, aj keď mali len falošnú liečbu. Môže to znamenať cukrovú tabletku. Alebo falošný ultrazvuk, kedy niekto len drží prístroj pri vašom tele, ale nezapne ho. Alebo dokonca aj falošná operácia. Kde niekto len urobí zárez a potom sa tvári, že operuje, ale v skutočnosti nič nerobí. A fascinujúce na tom je to, že sa zistilo, keď ľudia dostanú tieto falošné ošetrenia či liečbu, často sa im zdravotný stav zlepší.

Ďalšie vedecké články, odkazy na vedecké štúdie a publikácie ohľadne skutočnej sily a účinnosti placebo efektu nájdete aj na stránkach:
http://technet.idnes.cz/big-bang-theory-placebo-teorie-velkeho-tresku-fab-/veda.aspx?c=A130610_123547_veda_pka

 

Čo je na placebo efekte úžasné je to, že nám odhaľuje úžasnú silu mysle nad telom. Nie nejakým krikľavým new age spôsobom, ale reálnym spôsobom. My skutočne dokážeme uľaviť si od bolesti, skutočne dokážeme zlepšiť náš stav cez našu vieru a očakávania. Všetky tie reklamy, všetky tie reklamy z časopisov, sa nahromadili vo vašej pamäti. A zvyšujú vaše očakávania od značkovej pekne zabalenej tabletky.

Je tiež zaujímavé, že placebo efekt zrejme funguje u každého. Nezáleží na tom, či ste skeptickí. A dokonca aj deti a zvieratá reagujú na placebo efekt. Pretože ľudia okolo nich majú silnejšie očakávania od falošnej liečby, ktorú dostávajú. A je celkom prirodzené očakávať, že aj vaše deti budú samozrejme reagovať na vaše očakávania, či sa im zlepší stav. A je k tomu veľa fascinujúcich príkladov. A tie najzaujímavejšie sú tie, ktoré porovnávajú jednu falošnú liečbu k inej falošnej liečbe. Pretože toto nám ukazuje, že je to placebo efekt, ktorý pozorujeme.

Takže napríklad vieme, že 4 cukrové tabletky denne, 4 falošné tabletky denne, sú lepšie, než 2 cukrové tabletky denne, pri zbavovaní sa žalúdočných vredov. Toto je šokujúce zistenie. Žalúdočné vredy je zaujímavé skúmať, pretože sa jednoducho diagnostikujú. Vložia vám kameru so svetlom do hrdla a spravia zábery vašej žalúdočnej steny, a je možné vidieť - vred je buď tam alebo je preč. 4 cukrové tabletky denne odstránia žalúdočné vredy rýchlejšie, než 2 cukrové tabletky denne.

Vieme, že farba tabletiek je dôležitá. Zistilo sa, že ľudia reagujú na zelené a modré tabletky upokojujúco. Na červené alebo oranžové reagujú ostražito. Zaujímavé na tom je aj to, že to vie aj farmaceutický priemysel. Ak sa napríklad pozeráte na obaly antidepresív či tabletiek proti úzkosti, zvyknú byť zeleno biele alebo modro biele. Kdežto stimulanty, či antibiotiká zvyknú byť jasno červené.

Boli robené viaceré rôzne štúdie zaoberajúce sa bolesťou a placebo efektom. A tie ukazujú, že injekcia soľného roztoku, kde nie je žiadna aktívna látka, je efektívnejšou liečbou bolesti, než falošná cukrová tabletka, ktorá vyzerá ako liek proti bolesti. A čo je na tom zaujímavé je to, že injekcia soľného roztoku neobsahuje žiadnu účinnú látku. Falošná cukrová tabletka neobsahuje žiadnu účinnú látku. Ale taká injekcia sa človeku zdá byť dramatickejšou, vážnejšou liečebnou metódou. A preto ľudia zažívajú účinnejšiu úľavu od bolesti z falošnej injekcie, než od falošnej tabletky.

Takže zaujímavá vec týkajúca sa každého výskumu je, čo s ním urobíte. A s placebo efektom sme sa dostali do zaujímavej etickej diery. Výskumy hovoria, že ak klamete svojich pacientov, ak ich zavádzate, im to môže pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav. Vlastne keď niekomu predpíšete placebo cukrovú tabletku, nevystavíte ich fyzickým vedľajším účinkom.

A tak ľudia by možno povedali, že by sme mali predpisovať placebo liečbu častejšie. Ale podľa nás je to problematické. Myslíme si, že to nie je správne. Pretože ak chcete pre niekoho placebo liečbu, to si automaticky vyžaduje, že im budete klamať. A nemyslíme si, že lekár či hocikto iný, kto pracuje v zdravotníctve, by mal klamať pacientom. Myslím si, že je to eticky nesprávne. Aj keď nechceme pacientom klamať, existuje etický spôsob ako využiť výskum placeba. Pretože tento výskum nám naznačuje, že to akým spôsobom podávate určitú liečbu, môže mať vplyv na to, aká bude táto liečba účinná.

Takže napríklad vieme, že ak poskytujeme ošetrenie v pokojnejšom prostredí, s pozitívnejším postojom, so šťastnejšími a sebaistejšími ľuďmi v zdravotníctve, v krajšom prostredí...to nie je len také prianie, ale skutočne to zlepšuje výsledky našej liečby. A myslím si, že toto je kľúčové. Využiť výskum placeba, ktorý sme tu opísali, pre hľadanie spôsobov ako ešte viac vylepšiť liečebné metódy, o ktorých už teraz vieme, že sú skutočne efektívne.

 

Ben Goldacre.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ben_Goldacre