Chceli by ste sa liečiť celostnou medicínou?

13.09.2013 08:11

Švajčiari hlasovali v referende

Špecifickou krajinou v Európe, ktorá dala zelenú komplementárnej liečbe, je Švajčiarsko. Švajčiari pred tromi rokmi v referende odsúhlasili, že chcú mať z verejného poistenia uhrádzaných popri klasickej medicíne, aj alternatívnu. Za komplementárnu si v procese liečby vybrali homeopatiu, liečbu bylinkami, antropozofickú medicínu či tradičnú čínsku medicínu. V rámci daných okruhov medicíny zároveň existujú vedecky podložené klinické štúdie.

Referendum sa však nestretlo s pochopením vedeckej základne, aj preto je táto komplementárna liečba tak povediac na skúšku do roku 2017, pokiaľ výskumy preukážu, čo funguje a čo naopak nie.

Podľa posledných správ sa k Švajčiarsku pridalo aj Portugalsko a schválilo zákon o nekonvenčných terapiách 71/2013 vydaný 02.09.2013

http://www.imt.pt/legislacao.php

Ako je to na Slovensku?

Prvú lastovičku vo výuke komplexnosti liečby má Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach. je otvorený voliteľný predmet Komplexná medicína. Názov vznikol z poznania, že je na človeka potrebné pozerať sa ako na jeden celok a liečiť ho komplexne. Preto táto medicína nelieči iba orgán, na ktorom sa choroba prejavila, ale skúma aj príčiny.

Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pázstor tvrdí, slovenskí lekári sú v otázke komplementárnej medicíny striktne rozdelení. "Je časť, ktorá je apriori proti všetkému, a časť, ktorá je otvorenejšia, ktorá ak nepomáha klasická medicína, môže nastupovať niečo komplementárne." Medzi samotnými postupmi je podľa neho rozdiel. Napríklad akupunktúra je riadny atestačný odbor. S homeopatiou je to inak.

Etikoterapeut Vladimír Červenák hovorí, po doplnkovej liečbe musí byť skrátka dopyt. Bežná prax zo Slovenska však nateraz ukazuje, ak by aj pacient prišiel k lekárovi a ten by pátral po príčine jeho ochorenia v biografii a spôsobe života, pacient ho stopne, že nie je u psychológa a požiada o tabletku. 

"V Česku sú trošku ďalej. Okolo niektorých lekárov sa spustilo hnutie, ktoré sa snaží o celostný prístup k pacientovi. Z medicínskych dôvodov hovoria o psychosomatickej liečbe. Diskutuje sa tam napríklad o postgraduálnom štúdiu lekárov," komentoval. U našich západných susedov sa niektorí lekári dokonca vzdali bieleho plášťa a otvorili si vlastné "celostné" ambulancie. Medzi nich patrí aj neurológ Tomáš Lebenhart. Ten zároveň od roku 1982 nepretržite slúži v službe prvej pomoci, aby nestratil kontakt s urgentnou medicínou. "Chemicko-technická medicína je v celosvetovej kríze. Eticky, ekonomicky i odborne. Výnimku tvorí urgentná medicína. Tá je na vysokej úrovni, má hmatateľné výsledky a vždy bude nevyhnutná," hovorí Lebehnart.

A čo vy?

Privítali by ste podobný zákon aj u nás? Používate akternatívne metódy liečby a potešilo by vás, ak by ste prostriedky na ne mohli čerpať z vášho zdravotného poistenia?